Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Masówki w gliwickim Oplu

13 grudnia w Opel Manufacturing Poland w Gliwicach przeprowadzone zostały masówki informacyjne dla załogi. „Solidarność” domaga się gwarancji pracy oraz zachowania dotychczasowych warunków zatrudnienia. W sąsiedztwie fabryki Opla koncern PSA buduje nowy zakład, gdzie produkowane będą samochody dostawcze.

Jak informuje Mariusz Król, przewodniczący „Solidarności” w OMP, zainteresowanie pracowników było bardzo duże, same masówki miały burzliwy przebieg. – Ludzie są zdenerwowani, bo po prostu boją się o swoją przyszłość. Rozmawialiśmy o tym, co będziemy robić dalej, aby bronić naszych miejsc pracy. Na razie jest jednak za wcześnie, abym mógł podać szczegóły – powiedział szef „Solidarności” w gliwickim zakładzie.

Konflikt w Oplu dotyczy zasad transferu pracowników do nowej spółki mającej produkować samochody dostawcze. Decyzję o zmianie profilu produkcyjnego fabryki w Gliwicach koncern PSA, właściciel marki Opel podjął wiosną ubiegłego roku. Obecnie na terenie należącym do gliwickiej fabryki powstaje nowy zakład produkcyjny, który będzie prowadził działalność w ramach nowo utworzonej spółki PSA Manufacturing Poland.

W ocenie „Solidarności” nowa spółka została powołana głównie po to, aby ograniczyć zatrudnienie i obniżyć koszty. Związkowcy wskazują, że do nowej spółki przyjęto już kilkudziesięciu pracowników dotychczas zatrudnionych w OMP. Żeby zostać zatrudnieni, musieli oni zwolnić się ze „starego” zakładu, który mieści się tuż obok i ma tego samego właściciela. W ten sposób osoby te straciły ciągłość pracy oraz zostały pozbawione jakichkolwiek gwarancji utrzymania dotychczasowych warunków zatrudnienia. Przestały ich również obowiązywać wszelkie korzystne dla pracowników porozumienia wynegocjowane przez związki zawodowe. Wszystko wskazuje na to, że przejmowanie kolejnych grup pracowników pomiędzy gliwickimi spółkami należącymi do PSA. W nowej spółce pracodawca wprowadził też już jednostronnie nowe regulaminy pracy i wynagradzania. Z informacji, do których dotarła „Solidarność”, wynika, że dokumenty te zawierają zapisy bardzo niekorzystne dla pracowników.

10 grudnia „Solidarność” przesłała swoje żądania do europejskich władz PSA. Jak wskazują związkowcy, zarządy polskich spółek koncernu unikają rzetelnego dialogu ze związkami zawodowymi. Dzień wcześniej w firmie rozpoczęła się kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

28 listopada stanowisko w sprawie trudnej sytuacji pracowników gliwickiego Opla przyjął Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Przedstawiciele regionalnych władz związku wezwali zarządy Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing do podjęcia rozmów ze związkami zawodowymi dotyczących zasad transferu pracowników pomiędzy tymi firmami. W ocenie Zarządu Regionu w gliwickiej fabryce łamane są podstawowe standardy dialogu społecznego.

łk
źródło foto: pl-media.opel.com

źródło: www.solidarnosckatowice.pl