Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

O krok bliżej do wyeliminowania pracy przymusowej!

Związki zawodowe z zadowoleniem przyjmują przyjęcie unijnego rozporządzenia w sprawie pracy przymusowej, jako kroku w kierunku położenia kresu pracy przymusowej. Teraz, po jego przyjęciu konieczne są działania przygotowujące do jego pełnego wdrożenia w 2027r., w tym ustanowienia silnych systemów monitorowania i przygotowania do podjęcia szybkich działań celem zagwarantowania sukcesu.

W tym tygodniu podpisano rozporządzenie UE w sprawie pracy przymusowej, którego wdrożenie planowane jest w ciągu trzech lat. Rozporządzenie ma na celu zakazanie na rynku UE produktów, które są wytwarzane, wydobywane lub zbierane przy użyciu pracy przymusowej. IndustriAll Europe wraz z szerszym ruchem związkowym i społeczeństwem obywatelskim, współpracował z unijnymi decydentami politycznymi, aby sprawić, że rozporządzenie UE będzie skuteczne i będzie miało realny wpływ na pracowników na całym świecie.

Wykorzystywanie pracy przymusowej jest niestety wciąż powszechne, MOP szacuje, że około 27,6 miliona osób jest przymuszanych do pracy, a około 8 milionów osób jest zniewolonych długami. Przykłady pracy przymusowej mogą obejmować przymusowe nadgodziny, potrącenia z pensji (w tym za wyjątkowo złe i niehigieniczne zakwaterowanie), nękanie, poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zatrzymanie paszportu.

Szokujące przykłady można znaleźć w globalnych łańcuchach dostaw przemysłowych i produkcyjnych, obejmują one pracowników ATA Industrial, dostawców Dyson w Malezji i górników w Pakistanie. Istnieją jednak obawy dotyczące pracy przymusowej również w UE, port w Antwerpii był wcześniej przedmiotem dochodzenia, w którym dwóch podwykonawców firmy Borealis podejrzewano o handel ludźmi po tym, jak federalne i regionalne służby kontrolne zidentyfikowały poważne naruszenia, w tym związane z nielegalną pracą, przepisami dotyczącymi zabezpieczenia społecznego i nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących wynagrodzeń.

Najnowszy raport MOP wskazuje, że nielegalne zyski z wyzysku pracowników przymusowych generują na całym świecie oszałamiającą kwotę 63,9 mld USD, przy średniej 3687 USD na ofiarę. Globalne szacunki dotyczące współczesnego niewolnictwa (GEMS) z 2022r. ujawniły wzrost liczby pracowników doświadczających pracy przymusowej o 2,7 mln w latach 2016-2021, głównie w sektorze prywatnym. Skala problemu pokazuje, dlaczego potrzebne są surowe przepisy, a industriAll Europe z zadowoleniem przyjmuje ten ważny krok UE.

Rozporządzenie UE ma na celu wyeliminowanie z rynku UE wszystkich produktów wytworzonych przy użyciu pracy przymusowej, niezależnie od miejsca ich wytworzenia, obejmujące wszystkie produkty wszystkich firm. Związki zawodowe rozpoczęły już przygotowania do wdrożenia rozporządzenia i będą współpracować ze swoimi członkami, w tym w zakresie składania skarg. Solidarność i wsparcie całego ruchu związkowego będą miały kluczowe znaczenie dla zapewnienia możliwości składania skarg i znajdowania rozwiązań, w tym sprawiedliwości i rekompensat dla poszkodowanych pracowników.

Judith Kirton-Darling, sekretarz generalna industriAll Europe, powiedziała:
Musimy teraz położyć kres pracy przymusowej i mamy nadzieję, że to rozporządzenie UE jest krokiem w kierunku zakończenia tej strasznej praktyki. Rozporządzenie to będzie działać tylko wtedy, gdy będzie wystarczająco dużo środków, aby zapewnić odpowiednie monitorowanie i szybkie działanie w przypadku złożenia skargi. Będziemy wspierać nasze organizacje stowarzyszone i współpracować z naszą siostrzaną organizacją IndustriALL Global Union, aby zagwarantować gotowość do reagowania. Nalegamy na godne miejsca pracy dla wszystkich”.

Chociaż rozporządzenie jest znaczącym krokiem naprzód, wiemy, że nie jest złotym środkiem. Stoimy na stanowisku, że podstawowe prawa pracownicze, takie jak wolność zrzeszania się i prawo do rokowań zbiorowych, są prawami „umożliwiającymi” i kluczowymi rozwiązaniami pozwalającymi w pełni wyeliminować pracę przymusową. Prawa pracownicze są prawami człowieka, a poszanowanie podstawowych konwencji MOP oraz rygorystycznych przepisów pomoże nam na dobre wyeliminować pracę przymusową. Nalegamy na godne miejsca pracy dla wszystkich”.

https://news.industriall-europe.eu