Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Manifestacja 5 lutego – dla proaktywnego, silnego planu utrzymania i tworzenia dobrych miejsc pracy w przemyśle w Europie!

industriAll Europe wezwała swoich członków do zgromadzenia się 5 lutego 2025 r. w Brukseli, aby wspólnie wezwać do opracowania proaktywnego, silnego planu utrzymania i tworzenia dobrych miejsc pracy w przemyśle w Europie

Na 2 tygodnie przed publikacją obiecanego Czystego Ładu Przemysłowego, jako pracownicy przemysłu, przedstawimy nasze żądania wobec Komisji Europejskiej. W wyniku braku jasnej europejskiej strategii i planu przemysłowego, złych decyzji korporacyjnych i opóźnionych inwestycji w przemysł, deindustrializacja nie jest już zagrożeniem, ale raczej rzeczywistością w dużej części Europy.

W latach 2008-2023 w UE zlikwidowano 2,3 miliona miejsc pracy w przemyśle wytwórczym, w tym prawie milion od 2019 roku.
Jesienią ubiegłego roku tysiące kolejnych firm zagroziło ograniczeniem produkcji i zamknięciem zakładów. Pełen zakres kryzysu jest maskowany przez umowy krótkoterminowe i skrócone godziny pracy, co może zwiększyć liczbę miejsc pracy nawet do 4,3 miliona.
Restrukturyzacja ma miejsce nie tylko w tradycyjnych sektorach i segmentach, ale także w nowych branżach, które okrzyknięto twórcami miejsc pracy przyszłości (ucierpiały zarówno zakłady i dostawcy silników spalinowych, jak i zakłady i dostawcy pojazdów elektrycznych). Wskazuje to na niebezpieczny charakter obecnej sytuacji – znajdujemy się na rozdrożu: deindustrializacja bez podjęcia działań lub wzmocnienie inwestycji i polityki przemysłowej. Żaden kraj nie może tego zrobić sam. Potrzebne są europejskie rozwiązania.
Jednocześnie, w aktach lekkomyślnego samosabotażu, UE zaostrza swoje przepisy fiskalne, ograniczając możliwości inwestycyjne w czasie, gdy najbardziej ich potrzebujemy (jak określił Draghi). Ze swojej strony, międzynarodowe korporacje realizują strategie maksymalizacji zysków oparte na dociskaniu pracowników i deregulacji, podczas gdy niedobory siły roboczej i umiejętności nadal dręczą przemysł i są najwyższe w przypadku niższej jakości miejsc pracy i zawodów. Te stare sposoby doprowadzą do szybkiej deindustrializacji Europy.
Nadszedł czas, aby to zmienić.
W całej Europie mają miejsce strajki i demonstracje alarmujące o dramatycznych perspektywach. Powrót do oszczędności to ostatnia rzecz, jakiej teraz potrzebujemy. Większość krajów w Europie nie ma krajowych planów przemysłowych. W rezultacie pracownicy ponoszą koszty słabego planowania korporacyjnego i rządowego. Słusznie pracownicy są rozgniewani, gdy widzą, że ograniczone fundusze publiczne dostępne dla firm trafiają prosto do kieszeni akcjonariuszy zamiast być inwestowane w zorientowane na przyszłość, zdekarbonizowane narzędzia i technologie produkcyjne.

Dlatego też industriAll Europe wezwała związki zawodowe z całej Europy do przyłączenia się do nas w Brukseli 5 lutego, aby domagać się proaktywnej europejskiej polityki przemysłowej opartej na inwestycjach, solidarności, wysokiej jakości miejscach pracy i innowacjach, zgodnie z naszymi zobowiązaniami klimatycznymi.
IndustriAll Europe nie tracąc z oczu celu, do którego musimy dotrzeć do 2050 roku nalega na podjęcie 5 działań nadzwyczajnych w celu uniknięcia deindustrializacji. Wymaga to spójności między środkami antykryzysowymi a Czystym Ładem Przemysłowym.

5 natychmiastowych działań dla uniknięcia deindustrializacji
1. Moratorium na likwidację aktywów przemysłowych i przymusowe zwolnienia: poprzez utworzenie SURE 2.0 w celu ochrony siły roboczej oraz wynegocjowanie planów dla każdego zakładu i każdego pracownika.
2. Ponowna ocena przepisów fiskalnych w celu umożliwienia inwestycji w potrzeby społeczne i czystą transformację.
3. Wykorzystanie uwarunkowań społecznych w zamówieniach publicznych dla zapewnienia popytu i inwestycji w zakłady.
4. Wykorzystanie pozostałych funduszy UE na odbudowę i obecnego budżetu UE (2019-24) w celu wypełnienia luki inwestycyjnej.
5. Działania mające na celu zapewnienie odporności europejskiego przemysłu, w tym środki mające na celu przeciwdziałanie globalnym nadwyżkom mocy produkcyjnych i nieuczciwemu handlowi, w celu zabezpieczenia inwestycji w przekształcające się europejskie gałęzie przemysłu.

5 wymogów inwestycyjnych w celu zapewnienia prawdziwego Europejskiego Ładu Przemysłowego:

1. Kompas dobrych miejsc pracy w przemyśle na rzecz sprawiedliwej transformacji: inwestowanie w prawo do szkoleń
2. Plan przemysłowy na rzecz dobrych miejsc pracy w przemyśle w Europie: plan inwestycyjny z uwarunkowaniami społecznymi dla wszystkich funduszy publicznych i środków wsparcia
3. Prawo do energii dla dobrych miejsc pracy w przemyśle i dobrego życia: inwestycje w sieci i infrastrukturę
4. Demokracja w pracy na rzecz dobrych miejsc pracy w przemyśle: inwestycje w negocjacje zbiorowe i zaangażowanie pracowników
5. Gwarancje dobrych miejsc pracy w przemyśle w globalnym łańcuchu dostaw: inwestowanie w równe warunki konkurencji.

Nie można przekształcić przemysłu, który już został zlikwidowany, ale razem możemy zbudować odporną, zrównoważoną Europę z dobrymi miejscami pracy w przemyśle dla wszystkich. Tego właśnie chcemy i dlatego mobilizujemy się, by o to walczyć.