Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Komisja Europejska rozpoczyna drugie konsultacje w sprawie sprawiedliwych płac minimalnych

Nowe uznanie rokowań zbiorowych musi prowadzić do konkretnych działań na rzecz wzmocnienia systemów, które zostały wcześniej zdemontowane

Z zadowoleniem przyjmujemy zmianę narracji Komisji dotyczącą wartości rokowań zbiorowych. IndustriAll Europe oczekuje teraz, że Komisja zaproponuje konkretne środki dla wzmocnienia struktur rokowań zbiorowych, szczególnie w krajach, w których wcześniej pomogła je zlikwidować.

3 czerwca Komisja Europejska rozpoczęła drugą konsultację w sprawie ewentualnej inicjatywy dotyczącej sprawiedliwych płac minimalnych. IndustriAll Europe z zadowoleniem przyjmuje tę inicjatywę, która powinna przyczynić się do rozwiązania problemu nierówności płacowych w Europie. Jest to również inicjatywa na czasie, ponieważ kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19 dodatkowo pogłębił te nierówności. Co ważne, industriAll

Europe z zadowoleniem przyjmuje zmianę narracji Komisji dotyczącą wartości rokowań zbiorowych. Po latach nacisków na decentralizację systemów rokowań zbiorowych Komisja wreszcie uznaje znaczenie dobrze funkcjonujących rokowań zbiorowych dla zapewnienia bardziej wyrównanego podziału płac, odpowiednich płac i wysokiej jakości miejsc pracy, a także rolę partnerów społecznych w ich zdolności doradczej.

Komisja dokładnie przedstawia niepokojącą sytuację na europejskim rynku pracy, która charakteryzuje się wzrostem nierówności, ubóstwem pracujących i niepewnymi warunkami pracy w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Związki zawodowe głośno biją na alarm przeciwko tym niepokojącym trendom, ale ich ostrzeżenia padły na głuche uszy polityków, którzy dążyli do większej elastyczności. Komisja prawidłowo identyfikuje zmniejszenie zasięgu rokowań zbiorowych, jako jedną z przyczyn pogorszenia warunków pracy i obniżenia poziomu życia. Komisja nie bierze jednak na siebie odpowiedzialności za swój wkład w likwidację dobrze funkcjonujących systemów rokowań zbiorowych i deregulację rynków pracy w całej Europie. Te szkodliwe działania przeprowadzone w odpowiedzi na kryzys z lat 2008–2009, zwłaszcza w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem, zostały dobrze udokumentowane.

IndustriAll Europe z zadowoleniem przyjmuje zmianę narracji, jako krok we właściwym kierunku, ale oczekujemy od Komisji znacznie więcej. W rzeczywistości Komisja musi naprawić swoje wcześniejsze błędy. Pierwszą lekcją, jaką należy wyciągnąć, jest to, że jakakolwiek interwencja w autonomię partnerów społecznych prowadzi do katastrofalnych konsekwencji. W związku z tym nie należy narzucać państwom niczego, co byłoby sprzeczne z życzeniami partnerów społecznych. Po drugie, Komisja musi przedstawić plan działania w sprawie wzmocnienia struktur rokowań zbiorowych, szczególnie w tych krajach, w których przyczyniła się do ich demontażu, takich jak Grecja, Rumunia lub Hiszpania. W ramach naszej ogólnoeuropejskiej kampanii dotyczącej rokowań zbiorowych Together at work przedstawiliśmy zalecenia dla decydentów politycznych dotyczące sposobu wzmocnienia rokowań zbiorowych od góry.

W odpowiedzi na drugą konsultację Komisji Luc Triangle, sekretarz generalny industriAll Europe, powiedział:

Z zadowoleniem przyjmujemy zmianę narracji Komisji dotyczącą wartości rokowań zbiorowych po latach nacisków na jej demontaż. Po zmianie retoryki muszą nastąpić działania. IndustriAll Europe oczekuje teraz, że Komisja zaproponuje konkretne środki dotyczące wzmocnienia struktur rokowań zbiorowych, szczególnie w krajach, w których wcześniej pomogła je zlikwidować. Ponadto nowy nacisk i uznanie rokowań zbiorowych musi znaleźć odzwierciedlenie w europejskim planie naprawy COVID-19. Pracodawcy, którzy nie chcą zasiadać do stołu negocjacyjnego ze związkami zawodowymi, nie powinni korzystać z finansowania zapewnianego przez pakiet naprawczy.

 

źródło: https://prod-industriall-europe.azurewebsites.net/Article/456

bp