Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Kryzys w Liberty Steel pogłębia się, związki zawodowe sprzeciwiają się masowym likwidacjom miejsc pracy i deindustrializacji

W ciągu zaledwie kilku dni wiadomość o masowych redukcjach zatrudnienia, bankructwie i trudnościach finansowych dotknęła kilka tysięcy pracowników Liberty Steel i ich rodzin w Ostrawie (Czechy), Częstochowie (Polska) i Dunaújváros (Węgry). Związki zawodowe wzywają władze publiczne do podjęcia nadzwyczajnych działań w celu uratowania strategicznych europejskich aktywów stalowych przed upadkiem.

Sytuacja w zakładach hutniczych Liberty Steel na kontynencie stale się pogarszała od jesieni 2023 r., aż w zeszłym tygodniu przybrała dramatyczny obrót wraz z serią poważnych zapowiedzi restrukturyzacyjnych, które wywołały wstrząs wśród europejskich hutników.

23 lipca kierownictwo Liberty Steel ogłosiło zamiar przeprowadzenia masowych zwolnień w swoim zakładzie w Ostrawie (Czechy), decydując się na zamknięcie ostrawskich pieców koksowniczych i wyłączenie z eksploatacji zakładów produkcji żelaza i stali. Ryzyko zwolnienia dotyczy nawet 2600 pracowników! Ponieważ firma jest niewypłacalna, panuje niepewność co do wypłaty okresów wypowiedzenia i odpraw dla zwalnianych pracowników. 29 lipca Urząd Pracy Republiki Czeskiej ogłosił uruchomienie programu wsparcia obejmującego doradztwo zawodowe, przekwalifikowanie i dopłaty do wynagrodzeń, dla wsparcia pracowników Liberty Ostrava zagrożonym utratą pracy.

IndustriAll Europe i IndustriALL Global Union wyrażają niezachwianą solidarność z pracownikami Liberty Ostrava i ich związkiem zawodowym OS KOVO w ich odważnej walce o utrzymanie miejsc pracy i huty. OS KOVO w pełni popiera wezwanie wierzycieli Liberty Steel, czeskiego rządu i Komisji Europejskiej do bezzwłocznego wypełnienia swoich obowiązków. Zobacz list solidarności industriAll Europe i IndustriALL Global Union tutaj.

Niestety, inne działalności Liberty Steel są również przedmiotem niezwykle niepokojących wydarzeń. 25 lipca Sąd Rejonowy w Częstochowie ogłosił upadłość polskiej huty Liberty Steel i wyznaczył „syndyka”, który przejął zarządzanie zakładem. Spółka odwołała się od decyzji sądu. W Liberty Dunaújváros na Węgrzech do tej pory nie wypłacono, uzgodnionej w czerwcu z lokalnymi związkami zawodowymi, jednorazowej premii za lipiec. Podczas gdy czerwcowe porozumienie przewidywało również podwyżkę płac, ponad 1000 pracowników otrzymało wynagrodzenie obniżone o 30% z powodu narzuconej zmiany harmonogramu zmian.
IndustriAll Europe i IndustriALL Global Union surowo potępiają nieodpowiedzialne decyzje, mogące nieodwracalnie zaszkodzić strategicznym zdolnościom produkcyjnym stali w Europie i pozostawić tysiące pracowników i ich rodzin w trudnej sytuacji. Stalowe związki zawodowe nie zgadzają się, aby pracownicy ponosili koszty złego zarządzania i braku skutecznego wsparcia ze strony władz publicznych!

Działania publiczne są pilnie potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, aby uchronić strategiczne europejskie aktywa stalowe przed upadkiem. Decydenci polityczni muszą zobowiązać się do opracowania prawdziwego planu działania na rzecz stali.

https://news.industriall-europe.eu