Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

„Solidarność” chce gwarancji pracy dla załogi gliwickiego Opla

15 stycznia przedstawiciele „Solidarności” w Opel Manufacturing Poland spotkają się z Carlosem Tavaresem, szefem koncernu PSA. Związkowcy domagają się gwarancji pracy i warunków zatrudnienia dla załogi gliwickiej fabryki. Po spotkaniu odbędzie się briefing prasowy, podczas którego przedstawiciele „S” poinformują o dalszych działaniach.

– Zwróciliśmy się o spotkanie do prezesa Tavaresa w jednym celu. Chcemy podpisania porozumienia dotyczącego zasad transferu pracowników Opel Manufacturing Poland do nowego zakładu, w którym będą produkowane samochody dostawcze. Pracownicy są zdeterminowani i gotowi bronić swoich miejsc pracy. Od wyniku tego spotkania uzależniamy nasze kolejne kroki – mówi Mariusz Król, przewodniczący „Solidarności” w Opel Manufacturing Poland.

Nowy zakład pod nazwą PSA Manufacturing Poland jest obecnie budowany w sąsiedztwie „starej” fabryki Opel Manufacturing Poland, która ma funkcjonować tylko do zakończenia produkcji obecnej generacji Opla Astra. Produkcja aut dostawczych ma ruszyć w Gliwicach z końcem 2021 roku. Obie spółki należące do Grupy PSA mają ten sam adres i tego samego prezesa.

Pracownicy Opla jak dotąd nie uzyskali żadnych gwarancji pracy w nowej fabryce, ani nawet informacji, ilu z nich znajdzie zatrudnienie przy produkcji aut dostawczych. W ocenie zakładowej „S” polski zarząd OMP celowo unika rozmów na ten temat. – 8 stycznia spotkaliśmy się z zarządem. Zamiast o porozumieniu transferowym przedstawiciele pracodawcy chcą rozmawiać o zmianie systemu pracy w starym zakładzie, który i tak ma zostać zamknięty. Tymczasem już niedługo w OMP ma zostać zlikwidowana druga zmiana, a to oznacza, że zabraknie pracy dla ok. 400 pracowników i nie wiemy, co się z nimi stanie – wskazuje przewodniczący.

Do PSA Manufacturing Poland przyjęto już kilkudziesięciu dotychczasowych pracowników OMP. Aby zostać zatrudnieni, musieli oni najpierw zwolnić się ze starego zakładu, tracąc w ten sposób dotychczasowe warunki pracy i płacy oraz ciągłość zatrudnienia.

13 grudnia „Solidarność” z Opla zorganizowała masówki informacyjne dla pracowników. Żądania związkowców z Gliwic poparła Europejska Rada Zakładowa Opel/Vauxhall. W przyjętej rezolucji Rada potępiła działania PSA oraz wezwała władze koncernu do podjęcia dialogu społecznego w polskim zakładzie. Od 9 grudnia w OMP trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

Gliwicka fabryka zatrudnia obecnie ponad 2 tys. pracowników. Od grudnia 2017 roku w wyniku programu dobrowolnych odejść w OMP zlikwidowanych zostało ok. 1000 miejsc pracy.

Spotkanie przedstawicieli związków zawodowych działających w Opel Manufacturing Poland z prezesem Grupy PSA Carlosem Tavaresem rozpocznie się 15 stycznia w siedzibie spółki w Gliwicach o godz. 13. 40. Po spotkaniu ok. godz. 15.00 „Solidarność” zorganizuje briefing prasowy przed bramą główną zakładu.

łk

źródło: http://www.solidarnosckatowice.pl