Bardziej społeczna Europa jest głównym elementem ożywienia gospodarczego
Szczyt Społeczny w Porto (Portugalia) odbędzie się w dniach 7 i 8 maja 2021 r. z inicjatywy portugalskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Instytucje europejskie, państwa członkowskie, a także partnerzy społeczni zostaną zaproszeni do aktywnego udziału i debaty na temat wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Zainteresowane strony zajmą się w szczególności planem działania na rzecz wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych przedstawionym w marcu ubiegłego roku przez Komisję Europejską.
IndustriAll Europe z zadowoleniem odnotowuje, że w programie Szczytu Społecznego, przewidziano udział partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego – wspólnie uczestniczyć będą ETUC, Business Europe, SGI Europe, SMEunited i Social Platform. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych i organizacje pracodawców będą korzystać z delegacji liczącej dziewięć miejsc. Przed zakończeniem szczytu powinna zostać przyjęta wspólna deklaracja trzech instytucji UE i partnerów społecznych.
Działania związków zawodowych:
Aby skoordynować działania ruchów społecznych, 6 maja w Porto EKZZ organizuje szczyt związków zawodowych . Prezydencja portugalska wydaje się być zaangażowana w konsultacje z partnerami społecznymi oraz we wzmacnianie dialogu z partnerami społecznymi i obywatelami. Szczyt ten jest zatem okazją do dyskusji na temat Europy socjalnej na najwyższym szczeblu politycznym. Związki zawodowe oczekują, że szczyt nada długo oczekiwany impuls społecznemu wymiarowi Europy i przyniesie efekty w postaci ochrony ludzi, wspierania przedsiębiorstw i inwestowania w równość, postęp społeczny i dobrobyt gospodarczy dla dobra wszystkich i z ludźmi w centrum uwagi.
W ramach przygotowań do szczytu wydano kilka deklaracji, głównie przez Sojusz na rzecz Europejskiego Filaru Praw Socjalnych (Stand Up for the European Pillar of Social Rights), który domaga się ożywienia gospodarczego opartego na silnej, trwałej i odpornej gospodarce, wzorowanej na Europejskim Filarze Praw Socjalnych. Po szczycie odbędzie się nieformalne posiedzenie Rady UE w dniu 8 maja. Należy zadbać o to, by priorytety i zobowiązania, które zostaną zatwierdzone podczas Szczytu Społecznego, były w sposób spójny wspierane przez wszystkich premierów i głowy państw podczas posiedzenia Rady.
Luc Triangle, Sekretarz Generalny industriAll Europe, oświadczył, że: „Dzięki szczytowi w Porto prezydencja portugalska wysyła silny sygnał, że bardziej społeczna Europa jest centralnym elementem ożywienia gospodarczego. Ożywienie gospodarcze i społeczne muszą iść ze sobą w parze. Najwyższy czas, by stworzyć Europę, która pracuje dla wszystkich i która urzeczywistnia ambicje spójności. Najwyższy czas, aby zmienić narrację w konkretne działania. Dlatego na szczycie w Porto musimy przekuć 20 zasad w rzeczywiste środki poprzez przyjęcie ambitnego planu działania na rzecz wdrożenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Musimy teraz zacząć mówić o Europie Socjalnej„.
Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed związkami zawodowymi, jest skuteczne powiązanie Szczytu Społecznego w Porto i Konferencji nt. Przyszłości Europy dla zagwarantowania realizacji planu działania.
Bliskie relacje z Konferencją nt. Przyszłości Europy
Z okazji Dnia Europy 9 maja 2021r. w Parlamencie Europejskim odbędzie się inauguracja Konferencji nt. Przyszłości Europy. Obywatele europejscy będą mogli wyrazić swoją opinię za pośrednictwem platformy cyfrowej opracowanej na potrzeby tego wydarzenia. Ruch związkowy już teraz aktywnie angażuje się w przygotowanie tej platformy.
Celem konferencji jest znalezienie nowych porozumień dla przyszłości europejskiej demokracji. Z punktu widzenia działań związków zawodowych bliskość Szczytu Społecznego w Porto stanowi okazję do umieszczenia Europy społecznej w centrum Konferencji na temat Przyszłości Europy. Mobilizacja ruchu związkowego jest niezbędna w tym wydarzeniu, dla zagwarantowania, że priorytety przekazane przez partnerów społecznych zostaną wzięte pod uwagę.
Luc Triangle, Sekretarz Generalny industriAll Europe:
„Zobowiązania ogłoszone w kontekście Szczytu Społecznego w Porto i Konferencji na temat Przyszłości Europy zmierzają we właściwym kierunku. Te dwa wydarzenia nie mogą się jednak odbyć bez powiązania ich ze sobą. Aby osiągnąć ożywienie i pokazać prawdziwe zaangażowanie na rzecz Europy Socjalnej, cele z Porto muszą znaleźć odzwierciedlenie w tematach Konferencji, a partnerzy społeczni muszą w pełni uczestniczyć w tych dwóch wydarzeniach, aby zagwarantować wysoki poziom zaangażowania.„
https://news.industriall-europe.eu
czytaj również artykuł Barbary Surdykowskiej https://www.tysol.pl