Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Więcej demokracji w pracy to konieczność!

Europejscy pracownicy stoją obecnie w obliczu ogromnych społecznych i gospodarczych konsekwencji pandemii. Ożywienie gospodarcze sprzyjające włączeniu społecznemu i sprawiedliwe przemiany można osiągnąć jedynie wspólnie w sposób demokratyczny, w tym poprzez zagwarantowanie, że wszyscy pracownicy mają prawo głosu i są skutecznie zaangażowani w codzienne życie swojego miejsca pracy.

Demokracja w miejscu pracy ma zasadnicze znaczenie dla społecznie odpowiedzialnych procesów restrukturyzacji, które zapewnią rozwiązanie dla każdego pracownika. Kryzys finansowy i pandemia pokazały, że przedsiębiorstwa z udziałem pracowników podejmują bardziej długofalowe i trwałe decyzje przynoszące korzyści społeczne i gospodarcze. Podobnie, administracja publiczna i służby publiczne odnoszą korzyści z zaangażowania pracowników pod względem dostępu do jakości i odpowiedzialności za świadczenie usług.

Zbyt często jednak kierownictwo nie wywiązuje się ze swoich prawnych obowiązków w zakresie informowania przedstawicieli pracowników i konsultowania  z nimi na czas planów mających wpływ na miejsca pracy, dochody i warunki pracy. Jednocześnie władze publiczne nie zapewniają pełnego egzekwowania demokracji w miejscu pracy, ani w ramach własnej administracji, ani nie nakładają skutecznych i odstraszających sankcji. W jednym z najbardziej krytycznych momentów dla UE, przedsiębiorstwa, politycy i prawodawcy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność.

Wzywamy instytucje europejskie i krajowe do działania już teraz, aby zapewnić przestrzeganie praw pracowniczych w procesach restrukturyzacji we wszystkich miejscach pracy!

Instytucje europejskie i rządy krajowe muszą podjąć konkretne i szybkie działania w celu zagwarantowania skutecznego egzekwowania praw pracowników do otrzymywania informacji, konsultacji i udziału w podejmowaniu przez przedsiębiorstwa i administrację publiczną decyzji mogących mieć wpływ na zatrudnienie, dochody i warunki pracy, przed ich podjęciem.

Wzywamy Komisję Europejską do zwrócenia uwagi europejskich rządów na tę kwestię, do wszczęcia, w razie potrzeby, postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego oraz do opublikowania komunikatu potwierdzającego obowiązek przestrzegania prawa pracowników do informacji i konsultacji w każdym miejscu pracy.

Wzywamy rządy europejskie do przedstawienia niezbędnych działań celem zapewnienia przestrzegania praw pracowników do informacji i konsultacji w miejscu pracy, zarówno na szczeblu krajowym, jak i ponadnarodowym, dla zagwarantowania dostępu do terminowych i skutecznych środków zaradczych dla pracowników i ich przedstawicieli, a także odstraszających sankcji w przypadku naruszenia praw pracowników do informacji i konsultacji.

Wzywamy instytucje europejskie do rozpoczęcia wzmacniania wadliwych i ograniczonych europejskich ram prawnych dotyczących demokracji w miejscu pracy i restrukturyzacji. Wzywamy do przeglądu dyrektywy w sprawie europejskich rad zakładowych oraz do stworzenia nowych ram horyzontalnych w zakresie informowania pracowników, konsultacji z nimi i ich udziału w radach zakładowych w spółkach europejskich i przedsiębiorstwach korzystających z instrumentów mobilnych. Porozumienie partnerów społecznych UE odnośnie prawa pracowników i urzędników cywilnych administracji centralnej do informacji i konsultacji dotyczące restrukturyzacji musi zostać wdrożone w drodze dyrektywy.

Przedstawiciele pracowników w każdym miejscu pracy w całej Europie muszą mieć  przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji:

  • aktualne informacje na temat wpływu kryzysu COVID na strategię przedsiębiorstwa i jego wyniki gospodarcze, na miejsca i warunki pracy,
  • wystarczająco dużo czasu i środków, aby przy wsparciu ekspertów przeprowadzić dogłębną ocenę dostarczonych informacji,  w celu opracowania rozwiązań alternatywnych wobec rozwiązań negatywnych , takich jak zwolnienia lub zamknięcie zakładu pracy,
  • rzeczywistą możliwość omówienia tych rozwiązań z odpowiednimi decydentami, którzy muszą przedstawić uzasadnioną odpowiedź na proponowane rozwiązania alternatywne.

Nie ma czasu do stracenia, potrzebujemy pilnych działań: związane z COVID-19 plany masowej restrukturyzacji są już realizowane. Podstawowe prawo demokracji w pracy musi być egzekwowane teraz bardziej, niż kiedykolwiek.

Podpisz petycję   TUTAJ

https://www.youtube.com

 

EKZZ