Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Związek walczy o uczciwe negocjacje zbiorowe w ArcelorMittal na Ukrainie

Związek Zawodowy Metalowców i Górników Ukrainy (PMGU) domaga się 30-procentowej podwyżki płac dla prawie 24 000 pracowników huty ArcelorMittal Kryvyi Rih, aby osiągnąć poziom płac konkurentów z branży i pokryć inflację.

Tysiąc pracowników wzięło udział w wiecu protestacyjnym zorganizowanym przez PMGU 30 marca, aby wyrazić swój sprzeciw wobec jednostronnej decyzji firmy o podniesieniu płac o zaledwie pięć procent od 1 maja 2021 roku. Ukraina ma wysoki wskaźnik inflacji i wzrostu cen konsumpcyjnych, który w 2020 roku osiągnął 27 procent w przypadku rachunków za media, 37 procent w przypadku taryf za energię elektryczną, od 19 do 56 procent w przypadku chleba, makaronu, mąki, zbóż, jaj i cukru. Podwyżka o 5 procent narzucona przez zarząd spółki jest w rzeczywistości znaczącą obniżką płac.

Decyzja kierownictwa o wysokości płac została podjęta jednostronnie, bez udziału związków zawodowych, z naruszeniem postanowień układu zbiorowego pracy, który stanowi, że ustalenie podwyżki następuje corocznie na podstawie wyników przedsiębiorstwa i za akceptacją związków zawodowych. Poprzednia podwyżka płac miała miejsce w maju 2019 roku, a pracownicy cierpliwie czekali dwa lata, mając na uwadze wyzwania pracodawcy związane z pandemią Covid-19 w 2020 roku. Jednostronna decyzja jest postrzegana, jako rażące naruszenie zasady negocjacji w dobrej wierze.

PMGU podkreśla, że teraz jest czas na odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Sytuacja gospodarcza na poziomie branży i przedsiębiorstwa poprawiła się dzięki ożywieniu na rynku sprzedaży wyrobów stalowych i znacznemu wzrostowi cen wyrobów stalowych i koncentratów, wzrostowi wielkości produkcji i sprzedaży wyrobów w czwartym kwartale 2020 r. w ArcelorMittal Kryvyi Rih, zyskowi z głównej działalności operacyjnej w 2020 r., osiągnięciu zaprojektowanych wskaźników przez główne moce produkcyjne oraz wzrostowi kursu waluty obcej, którą przedsiębiorstwo zarabia na swoich produktach.

Ponadto, obecne niskie płace w ArcelorMittal Kryvyi Rih i spółkach powiązanych Steel Service i Odlewni oraz Zakładach Mechanicznych, zmuszają pracowników do poszukiwania zatrudnienia w konkurencyjnych firmach z wyższymi płacami, co skutkuje brakiem zatrudnienia w większości pododdziałów z trudnymi i szkodliwymi warunkami pracy, co ostatecznie prowadzi do zwiększenia wskaźników wypadków przy pracy. W 2020 roku doszło do 33 wypadków, w porównaniu do 22 wypadków w 2018 roku. Dlatego oprócz podwyżki płac, związek domaga się również terminowego wdrożenia środków mających na celu poprawę warunków pracy oraz zapobieganie wypadkom i chorobom zawodowym.

Natalia Marynyuk, lokalna przewodnicząca PMGU w ArcelorMittal Kryvyi Rih, powiedziała, że od września 2020 roku związek siedmiokrotnie zwracał się do dyrektora generalnego w sprawie wzrostu płac i nalegał na przyspieszenie negocjacji. Jednak przez prawie pół roku kierownictwo celowo utrudniało proces negocjacji, aby jak najdłużej przesunąć termin podwyżki płac.

„To pierwszy raz od 15 lat, kiedy kierownictwo firmy ogłosiło tak nieracjonalnie niską procentowo podwyżkę płac, przyjętą jednostronnie bez zgody związku. PMGU stanowczo sprzeciwia się tej decyzji, uważa ją za niesprawiedliwą i świadomie zaniżoną w kontekście możliwości finansowych firmy, uzyskanych dzięki ciężkiej pracy jej pracowników.
Razem osiągniemy sprawiedliwy poziom wynagrodzeń dla wszystkich pracowników!”.

5 kwietnia PMGU złożyło list do Prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zelenskiego, wzywając go do interwencji w firmie w celu spełnienia żądań związku i pracowników.

W liście do kierownictwa firmy, sekretarz generalny IndustriALL Valter Sanches powiedział:

„Solidaryzujemy się ze Związkiem Zawodowym Metalowców i Górników Ukrainy i popieramy żądania związku, aby znacznie podnieść płace o 30 procent dla wszystkich pracowników PJSC ArcelorMittal Kryvyi i spółek powiązanych. W tym celu konieczne jest, aby ArcelorMittal Kryvyi Rih zaangażował się w prawdziwy dialog społeczny ze związkiem.”

dm

http://www.industriall-union.org